Sunday, 11.4.2021
Name days: Filip / Helena / Leon
Idź do strony głównej Publiczne Przedszkole nr 1 Jarzębinka w Nowych Skalmierzycach

Publiczne Przedszkole nr 1 Jarzębinka w Nowych Skalmierzycach

Zajęcia z psychologiem

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Zajęcia z psychologiem mają na celu głównie wspieranie rozwoju społeczno-emocjonalnego.  Zazwyczaj są to zajęcia w małych 3-4 osobowych grupach dzieci. Organizowane są też zajęcia,
w których uczestniczy cała grupa przedszkolna. Gdy jest to wskazane zajęcia prowadzone indywidualnie z dzieckiem.

Wsparcie psychologiczne ważne jest zarówno dla dzieci „wycofanych”, nieśmiałych, jak też dla tych bardzo energicznych i przebojowych, które miewają trudności w przestrzeganiu zasad. Oznaki tego, że dziecko potrzebuje wsparcia psychologicznego mogą zauważać sami rodzice, jak również wychowawcy. Wśród oznak tych mogą być między innymi:

  • Trudności emocjonalne – nadmierny lęk, niepokój, przejawiające się niekiedy objawami somatycznymi takimi jak bóle brzucha, bóle głowy itp. (gdy wykluczone zostały przyczyny medyczne)
  • Nadmierna w stosunku do sytuacji złość – zachowania agresywne i autoagresywne
  • Trudności w nawiązywaniu relacji z rówieśnikami
  • Trudności w przystosowaniu się do zasad życia w grupie, w przestrzeganiu zasad, zachowania nieadekwatne do sytuacji

Podczas spotkania z psychologiem wykorzystywane są głównie: zabawa, rysunek, rozmowa
i obserwacja swobodnego zachowania dziecka.

Rysunek i zabawa należą do najbardziej naturalnych dla dziecka form wyrażania siebie i otaczającego je świata. Poprzez zabawę dzieci mają okazję poznawać zasady życia społecznego, uczą się rozpoznawać i akceptować emocje własne i innych osób oraz wyrażać je we właściwy, bezpieczny sposób.

Małgorzata Tomera, psycholog


Nasze Super Moce

Bawimy się i gramy scenki, żeby ćwiczyć ważne umiejętności społeczne takie jak np. pomaganie sobie, wspólna zabawa, uważne słuchanie, okazywanie sympatii. 


Dzieci autorami bajki terapeutycznej

Przez ostatnich kilka tygodni ośmioro dzieci z najstarszych grup razem z Panią psycholog tworzyło bajkę terapeutyczną, czyli taką, która może być pomocna dla innych dzieci w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami i nieprzyjemnymi emocjami. Stworzona przez dzieci bajka nosi tytuł "Zosia radzi sobie w przedszkolu". Autorzy zawarli w bajce swoje własne pomysły na to, jak tytułowa bohaterka mogłaby poradzić sobie z trudnymi dla niej początkami w przedszkolu. Do tekstu autorzy dołączyli także ilustracje. Jeśli ktoś miałby ochotę przeczytać naszą bajkę, można pożyczyć ją od starszych grup.


Wartości - skarby cenniejsze niż złoto

Pod takim hasłem odbywał się cykl zajęć, w czasie których rozmawialiśmy z dziećmi o tym, co jest ważne dla ludzi w ich życiu. Mówiliśmy o takich wartościach jak rodzina, przyjaźń, prawda i szczerość, szacunek, spokój. W czasie ostatniego spotkania dzieci miały możliwość poprzez "głosowanie" wybrać to, co dla nich osobiście jest najważniejsze. Okazało się, że najczęściej wybieraną przez dzieci wartością jest rodzina, choć wiele głosów przyznano również przyjaźni.


Zapraszamy do lektury bajek terapeutycznych, które pisze nasza Pani psycholog, Małgosia Tomera.

Bajki te mają na celu pomóc dzieciom zrozumieć ważne dla nich sprawy i poradzić sobie z mniejszymi bądź większymi trudnościami.

Są one dostępne na stronie http://wytworki-potworki.blog.pl/, można także odwiedzić profil strony na Facebooku https://www.facebook.com/wytworkipotworki/.
"Zasady są ok"

We wrześniu w grupach dzieci 4, 5 i 6-letnich odbywały się zajęcia z psychologiem pod hasłem "Zasady są ok". W czasie tych spotkań dzieci mówiły o zasadach, które sprawiają, że w przedszkolu możemy czuć się dobrze ze sobą nawzajem, ale też dzięki którym możemy czuć się bezpiecznie. Omówiliśmy takie zasady jak:

v  Jesteśmy dla siebie mili

v  Zachowujemy się cicho, gdy Pani o to prosi

v  Słuchamy poleceń Pani

v  Sprzątamy po sobie

v  Słuchamy siebie nawzajem

Dzieci miały okazję "ćwiczyć" te zasady poprzez swobodną i wesołą zabawę. Mówiły też o tym, które z zasad są dla nich łatwe, a które trudne.

 


Galeria Zdjęć