Wtorek, 4.8.2020
Name days: Dominika / Dominik / Jan
Idź do strony głównej Publiczne Przedszkole nr 1 Jarzębinka w Nowych Skalmierzycach

Publiczne Przedszkole nr 1 Jarzębinka w Nowych Skalmierzycach

6-latki z sali leśna polana

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF

Wychowawcy: Monika Mikołajczyk

dyżury wychowawców:

Monika Mikołajczyk: Środa: 15:30 - 15:45

Prosimy rodziców o kontakt z nami na podany adres mailowy.
Z tego adresu będziemy wysyłać różne propozycje zabaw dla dzieci.W tygodniu realizowaliśmy temat kompleksowy, pt. "Tejemnice książki". Jednym z zadań było stworzenie własnej książki. Dziękuję rodzicom Mai, Wiktorii oraz Julii za przesłane zdjęcia z wykonanych przez dziewczynki książek. Wiktora napisała samodzielnie opowiadanie, pt. "Basia i fryzjer". Mai książka zawiera alfabet: litery pisane oraz drukowane. Natomiast Jula  wykonała książkę, pt. "Owoce". Brawa dla dziewczynek za pracowitość, kreatywność oraz sumienność. Jestem z Was bardzo dumna.

"Mój kraj, moja ojczyzna"
Dziękuję rodzicom za przesłane zdjęcia i za zaangażowanie, a dzieciom za sumienność w wykonywaniu zadań i piękne, kreatywne prace. 
BRAWO ;-)"Tajemnice ziemi"
Prace dzieci przesłane przez rodziców.
Brawa dla dzieci za zaangażowanie oraz kreatywność;-)

"Od ziarenka do bochenka"


Dziękuję rodzicom oraz dzieciom za udział w rodzinnym projekcie "Od ziarenka do bochenka".


Dzieci z wielkim zaangażowaniem  wspólnie z rodzicami piekli chleb, bułeczki, układali historyjkę obrazkową "Jak powstaje chleb?", rozwiązywali zagadki oraz uczestniczyli w zabawie z mąką, rysując wybrane przez siebie obrazki. 

Dziękuję rodzicom za przesłane zdjęcia;-)Dziękuję rodzicom za przesłane zdjęcia ;-)


Brawo za zaangażowanie oraz wykonanie zadań ;-)Zdjęcia przesłane przez rodziców Bartka, Leny Wojtasiak, Leny Kaźmierczak, Agaty, Oliwiera, Mikołaja, Zuzi, Mai, Julii ;-)

Serdeczne podziękowania dla rodziców;-)

Brawa dla dzieci za założenie kącika przyrody w domu.

"Co będzie z tego nasiona?"   Zobaczymy już niedługo;)
Piosenki do wspólnego śpiewania w języku angielskim:)

- Hello Hello How Are You


- Days of the Week Song

 

Quiet Loud Quiet Song Załączam kolejne zdjęcia prac dzieci, które zostały przesłane przez rodziców Mikołaja, Oskara, Julki oraz Dawida.
Brawo za kreatywność oraz zaangażowanie;-)

Zdjęcia przesłane przez rodziców Agaty, Leny, Oliwiera oraz Bartka;-)

Dzieci realizują zadania, takie jak:

  • "Woda do podlania grządek" - porównują ilość  cieczy w kubkach,
  • "Liczbowa skrzynia" - porównywanie liczb
  • "Zwierzęta zwiastujące wiosnę" - malowanie farbami. 

Brawo za zaangażowanie oraz wykonanie zadań;-)Zdjęcia  przesłane przez rodziców Antoniny, Mai, Wiktorii oraz Bartka;-)

Dzieci wykonały prace plastyczne, pt. "Wiosenne kwiatki"

Brawo za kreatywność i zaangażowanie;-)Drodzy Rodzice, załączam kilka propozycji wykonania wiosennych kwiatków;-)

Zdjęcia przesłane przez rodziców Leny, Antoniny oraz Zuzi;-)

Dziewczyny spisały się na medal;-)
Drodzy Rodzice,  załączam kilka wiosennych pomysłów na spędzenie wolnego czasu z dziećmi.

1.Piosenka „Znalazłam wiosną” - zapraszam do wspólnego śpiewania;-)


1.Znalazłam wiosną zielony kamyk,
chłodny jak woda ze strumienia,
teraz mam trochę zielono w głowie,
zielone myśli i marzenia.

ref.
Świat zielony jak wiosenne listki
niczym się nie martwię,
za to cieszę wszystkim!
Świat zielony jak radość,
wesoła karuzela,
może to kamyk może to wiosna
tak mnie rozwesela.

2. Zielony kamyk w kieszeni trzymam,
żeby się nic nie odmieniło,
kiedy nadejdzie jesień lub zima,
zielono będzie znów i miło

ref.
Świat zielony jak wiosenne listki
niczym się nie martwię,
za to cieszę wszystkim!
Świat zielony jak radość,
wesoła karuzela,
może to kamyk może to wiosna
tak mnie rozwesela.


2 „Woda do podlania grządek” -  porównywanie ilości cieczy, dolewanie i odlewanie wody.


Dziecko przelewa wodę z małej konewki do trzech przezroczystych kubeczków, zgodnie z instrukcją słowną rodzica:


  • Najpierw dziecko przelewa wodę z konewki do kubeczków tak, by  w każdym było jej tyle samo.
  • Następnie wlewa wodę z powrotem do konewki i powtórnie ją rozlewa. Tym razem             w pierwszym kubeczku ma być najmniej wody, a w każdym kolejnym-więcej.
  • W dwóch kubeczkach ma być po tyle samo wody, w trzecim kubeczku jej ilość ma być inna (może być mniej lub więcej niż w dwóch pierwszych).


    3. „Liczbowa skrzynia” -porównywanie liczb


Pomoce: „Liczbowa skrzynia”, którą można wykonać z pudełka od chusteczek higienicznych       (pudełko ozdobione liczbami), kartoniki z liczbami, patyczki do liczenia.


Do pudełka wkładamy kartoniki z liczbami. Dziecko wyciąga dwa kartoniki z liczbami. Zadaniem dziecka jest wstawić znak: „<”, „>”, „=” między liczbami i prawidłowo odczytać nierówność. Dzieci układają znak z patyczków.


4. „Co robi ogrodnik?”- doskonalenie logicznego myślenia, odczytywanie czasowników.


Rodzic rozkłada na dywanie kartoniki z czasownikami określającymi pracę, którą wykonuje ogrodnik i obrazki przedmiotów związane z tymi czynnościami oraz kartoniki z sylabami. (kartoniki z czasownikami oraz sylabami załączam poniżej). Rodzic staje przed dzieckiem, wybiera jedną czynność z tych zaprezentowanych na dywanie i przedstawia ją ruchem. Dziecko odgaduje jej nazwę, odnajduje na dywanie  związany z nią obrazek i kartonik z napisem. Następnie dzieli wyraz na sylaby i stara się odnaleźć kartoniki z właściwymi sylabami i przyporządkować je do danego wyrazu.


5. „Zwierzęta zwiastujące wiosnę” - malowanie farbami


Materiały: kamienie o różnych kształtach, farby akrylowe, pędzle.


Wykonanie: Dziecko przygląda się kamieniom i próbuje sobie wyobrazić, w jakie zwierzęta można je przekształcić. Następnie dziecko maluje wybrany kamień tak, aby upodobnił się do danego zwierzęcia.


6. „Masujemy swoje ciało” - masażyk


Dziecko masuje kolejne części swojego ciała, zgodnie z treścią rymowanki recytowanej przez rodzica.


„Masujemy swoje ciało”


(Jolanta Siuda-Lendzion)


Masujemy swoje paluszki


delikatnie niczym muszki.


Masujemy dłonie całe,


choć są jeszcze bardzo małe.


Masujemy swoje rączki,


strzepujemy z nich pajączki.


Masujemy długą szyję,


którą mama dziś umyje.


Masujemy swoje brzuchy,


niczym misie łakomczuchy.


Masujemy swoje nogi,


od góry aż do podłogi.


Masujemy swoje stopy,


które robią mocne kopy.


Gdy ciało wymasujemy,


chwilę w ciszy odpoczniemy.
Zachęcam rodziców wraz z dziećmi do realizacji zadań i  życzę przy tym dobrej zabawy!


 

"Dzień Kobiet"

"Czyste powietrze wokół nas"


Dzieci z grupy "leśna polana" przystąpiły do realizacji programu edukacyjnego, pt. "Czyste powietrze wokół nas". 

Realizując zadania, dzieci wykonały  doświadczenia poprzez które dowiedziały się "Co to jest powietrze?". Udaliśmy się również na spacer w celu zaobserwowania źródeł dymu. Następnie przedszkolacy wykonali plakaty dotyczące źródeł dymu oraz  samodzielnie zaprojektowali zawieszki, pt.  "Nie pal przy mnie". Na zajęciach została odtworzona prezentacja multimedialna zatytułowana "Co  i dlaczego dymi?" na podstawie której rozmawialiśmy na temat szkodliwości różnych źródeł dymów. 

Realizując program  edukacyjny "Czyste powietrze wokół nas" , dzieci usystematyzowały swoją wiedzę na temat szkodliwości dymu.
"Przedsiębiorcze dziecko to takie, które pielęgnuje lub rozwija w sobie zbiór określonych cech i umiejętności."


"Przedsiębiorczy przedszkolak" - tak brzmiał temat minionego tygodnia. 

Wraz z dziećmi odkrywaliśmy tajemnicę pieniądza, oszczędnych zakupów oraz obsługi bankomatu. Pomimo trudnych zagadnień starszaki poradziły sobie z tematem. Podczas zajęć, dzieci  zdobywały wiedzę na temat wartości i nazw pieniędzy, dowiedziały się wiele o polskiej walucie, nauczyły się wypłacać pieniążki  z zabawkowego bankomatu, który został zakupiony do naszego przedszkola.  Zorganizowany został również kącik sklepowy w sali, w którym odbyły się zabawy tematyczne z wykorzystaniem papierowych banknotów i monet.  Przedszkolaki, robiąc zakupy, nie zapomniały o bardzo ważnej rzeczy, a mianowicie o zastosowaniu zwrotów grzecznościowych.  

 "Spotkanie z Ratownikiem Medycznym"
W dniu 14 lutego mieliśmy przyjemność gościć w naszej grupie babcię Oskara, która jest Ratownikiem Medycznym a zarazem Instruktorem Pierwszej Pomocy.
Celem zajęć przeprowadzonych  przez wykwalifikowanego Ratownika Medycznego było przygotowanie dzieci z grupy "leśna polana" do wykonywania prostych czynności  udzielania pierwszej pomocy oraz prawidłowego zachowania się w czasie wypadku, w sytuacjach zagrożenia  życia i zdrowia. Przedszkolaki miały też okazję przypomnieć i utrwalić sobie numery telefonów alarmowych. 
Naszemu gościowi serdecznie dziękujemy za przybycie do naszego przedszkola, ponieważ dzięki takim zajęciom, nauczyliśmy się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia. 
Dziekuję Oskara mamie za zorganizowanie nam spotkania z Ratownikiem Medycznym. "W karnawale same bale"
Dla przedszkolaków bal karnawałowy to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. 
Sala w której odbył się bal, zamieniła się w zimową krainę. Dzieci przebrane w różnorodne, kolorowe stroje  bawiły się w rytm skocznej muzyki. Podczas zabawy odbył się również pokaz mody karnawałowej, w której wystąpiły, m.in.: księżniczki, królowie, królewny, wróżki, piraci, skrzaci, biedronki, policjanci. 
Dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc wspólnie ze swoimi paniami  w tańcach. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym przedszkolakom.
Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowanie pięknych, balowych strojów. 


"Kochane Babcie i Dziadków witamy na piękny program Was zapraszamy"  - tymi słowami dzieci z "leśnej polany"  rozpoczęły uroczystość związaną ze świętem Babci i Dziadka. Przedszkolni artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem odtwarzali swoje role. W ten sposób mogli podziękować swoim dziadkom za trud włożony  w ich wychowanie. 
Na koniec występu artystycznego wnuczęta obdarowały swoich bliskich własnoręcznie przygotowanymi laurkami oraz prezentami. 
Atmosfera była uroczysta i pełna radości. "Kodowanie na dywanie"
Zabawy i gry logiczne odgrywają ważną rolę w edukacji przedszkolnej. Dają możliwość analizowania, działania oraz wyzwalają one chęć poszukiwania.
W ramach innowacji pedagogicznej  "Kodujące dzieciaki, czyli o zabawach matematycznych w edukacji przedszkolnej" dzieci  z grupy "leśna polana"  budowała wieżę oraz porównywała, która z nich jest najwyższa, układała wieżę według kodu jak i pod dyktando. 
Zakodowane zadania były dla dzieci ogromnym wyzwaniem, z którymi  radziły sobie świetnie, ponieważ tego typu zajęcia często nam towarzyszą. 


"Mikołajki"
Mikołajki  to wyjątkowy i magiczny  czas dla dzieci. 
Przedszkolaki z grupy "leśna polana" oraz "jaworowa" uczestniczyły w zabawach mikołajkowych.  Jako pierwsze z zadań było odnalezienie   listu od świętego Mikołaja przez dzieci, którego treść przeczytały dziewczynki, Wiktoria oraz Ola. Na dzieci czekało wiele atrakcji i zabaw przygotowanych przez panie. Przedszkolaki miały za zadanie ułożenie puzzli z pociętych obrazków, ułożenie wyrazów z sylab, odgadnięcie zagadek związanych z Mikołajem oraz zatańczenie świątecznej zumby. Głównym zadaniem dla dzieci było zakodowanie  Mikołaja z kolorowych kubeczków. Wszystkie dzieci aktywnie uczestniczyły w konkurencjach.


„Przedszkolni badacze”


Samodzielne odkrywanie świata to największa radość dla dziecka. Zabawy badawcze stanowią podstawę do wielokierunkowego rozwoju dziecka. W minionym tygodniu wykonane zostały eksperymenty bardzo przyjemne dla dzieci. Przeprowadziliśmy doświadczenia z wodą, które można zrobić w domu. Zajęcia rozpoczęliśmy od rozmowy z dziećmi na temat wody. Wspólnie opisaliśmy jej kolor, zapach oraz smak. Dzieci z grupy Leśna Polana przeprowadziły cztery zabawy badawcze, a mianowicie: "Lampa lava", "Kolorowa burza", "Kawowy deszcz" oraz "Tęcza".Zabawa badawcza "Tęcza", którą dzieci malowały na mleku za pomocą kolorowych barwników oraz patyczka namoczonego w płynie do naczyń  wzbudziła w dzieciach największe zainteresowanie."Polska- nasza ojczyzna"


W minionym tygodniu zostały przeprowadzone zajęcia poświęcone tematyce odzyskania niepodległości przez Polskę.  Dzieci z grupy Leśnej Polany zapoznały się z wybranymi faktami z historii Polski poprzez zaznajomienie się z treścią opowiadania Agnieszki Borowieckiej , pt. "Moja niepodległa ojczyzna". Odbyły się również zabawy myzyczno- ruchowe, tj. "Przejdziemy Polskę wzdłuż i wszerz", "Mój Kraj", zabawy z kodowaniem, np. "Tajemniczy szyfr", rozwiązywanie zagadek słownych "Różne miejsca   w Polsce", zabawa ruchowa z elementami matematyki "Statki towarowe" oraz wykonywanie prac plastycznych tj. "Godło Polski", "Mapa Polski". 
Nasze przedszkolaki wiedzą już, że na pamiątkę odzyskania niepodległości, obchodzi się to święto co roku.
"Zabawy jesienne "


W dniu 19.10.2019r. dzieci z grupy "leśnej polany" wraz z dziećmi z grupy "konwaliowej" uczestniczyły w zabawach jesiennych w tym w zabawach tropiących w ogrodzie przedszkolnym.  Po wspólnym radosnym powitaniu w sali, dzieci udały się na plac przedszkolny w celu  wytropienia  kopert w których ukryte były zadania wraz z kartonikiem z wybraną literką. Po poprawnym wykonanym  zadaniu, dzieci otrzymywały kartonik z literką. Na koniec dzieci  ułożyły hasło :JESIEŃ. Następnie dzieci z obydwu grup przystąpiły do pracy plastycznej, pt. "Sowa".  Mając do dyspozycji różnorodne materiały plastyczne wraz z liśćmi, które wcześniej nazbierały dzieci na placu przedszkolnym. Wszyscy ochoczo zabrali się do pracy.

Powstałe prace były bardzo kreatywne i kolorowe. Spotkanie zakończyło się  pamiątkowymi zdjęciami .


"Pyszne zdrowe, kanapki kolorowe"
Każdy przedszkolak wie, jak ważne są dla niego warzywa. Przede wszystkim są bardzo smaczne oraz zawierają mnóstwo witamin, które wzmacniają nasz organizm. Dzieci z grupy "leśna polana" przygotowały pyszne, zdrowe, kanapki kolorowe a następnie degustowały je ze smakiem.Urodziny Oliwiera- STO LAT OLIWIER!
"Idzie lasem Pani Jesień,
jarzębinę w koszu niesie.
Daj korali nam troszeczkę,
nawleczemy na niteczkę…"
Jesień jest piękną i barwną porą roku, która inspiruje nas do podejmowania różnorodnych działań.  W ramach realizacji tematu kompleksowego "Co nam daje jesień?"  dzieci przyniosły do kącika przyrodniczego dary jesieni: kasztany, orzechy, szyszki, jarzębinę, kolorowe liście. Nowa pora roku zainspirowała nas do wykonania prac plastycznych o tematyce jesiennej. Na zajęciach uczyliśmy się piosenki pt. "Jesienne przygotowania" wraz z grą na instrumentach perkusyjnych, segregowaliśmy jesienne dary, przeliczaliśmy je.
Dzieci aktywnie brały udział we wszystkich zorganizowanych zajęciach.
Dziękujemy mamie Liliany za przeczytanie bajki i za poświęcony nam czas. 
Monika Mikołajczyk
Maja Świec


"Zdrowo rośniemy bo owoce jemy"

Pod takim hasłem dzieci z leśnej polany poznawały znaczenie owoców dla naszego zdrowia. Podczas zajęć dydaktycznych odgadywały nazwy owoców za pomocą zmysłów: dotyku, węchu i smaku. W związku z podsumowaniem tematu kompleksowego o owocach, jak i promowaniem zdrowego odżywiania, dzieci uczestniczyły w praktycznych zajęciach kulinarnych - robiły sałatkę owocową. 

Teraz każdy przedszkolak dobrze wie, jak zdrowo odżywiać się!

Dziękujemy rodzicom za dotychczasowe zaangażowanie się w życie naszej grupy.

Dziękujemy również mamie Bartka za przeczytanie nam bajki, a szczególnie za poświęcony nam  czas.

Monika Mikołajczyk

Maja Świec


 "Zasad przestrzegamy

 indeks zdobywamy

w Bezpiecznym Przedszkolu

dobrze się czujemy".

Pierwszy tydzień w grupie "leśna polana"  poświęcony był tematyce przestrzegania zasad bezpieczeństwa na terenie przedszkola jaki  i poza nim. Wspólnie zostały określone zasady panujące w naszej grupie, które utrwalaliśmy i codziennie, systematycznie przypominaliśmy. Dzieci poznały również zasady bezpiecznej zabawy na placu przedszkolnym oraz zasady poruszania się pieszych po ulicy wraz z  właściwym przechodzeniem przez jezdnię.  Nie obyło się również bez zabaw z chustą animacyjną, zabaw muzyczno-ruchowych oraz zabaw paluszkowych.  

Galeria Zdjęć