Wtorek, 4.8.2020
Name days: Dominika / Dominik / Jan
Idź do strony głównej Publiczne Przedszkole nr 1 Jarzębinka w Nowych Skalmierzycach

Publiczne Przedszkole nr 1 Jarzębinka w Nowych Skalmierzycach

4-latki z sali konwaliowej

Wersja do wydrukuWyślij znajomemuWersja PDF


Wychowawcy: Arleta Mielcarek, Monika Rybak

 Dyżur wychowawców:

Arleta Mielcarek: poniedziałek 15.30-15.45

Monika Rybak: wtorek 15.30-15.45 


Prosimy rodziców o kontakt z nami na podany adres mailowy.
Z tego adresu będziemy wysyłać różne propozycje zabaw dla dzieci.


Ola rozwija swoje zdolności artystyczne wykonując różne prace plastyczne, ale najbardziej lubi spędzać czas z  rodzeństwem podziwiając piękno przyrody.


Tymon w domu wykonuje twórczą pracę farbami, a Maciej z masy solnej wyciska foremkami różne przedmioty, lubi również w wolnej chwili uczyć się języka angielskiego i matematyki.


Jasiu artysta maluje i wykleja plasteliną, Stefania się gimnastykuje, a Maciuś projektant tworzy wozy strażackie i poznaje różne zawody.Każdy dzień dla Bartka jest ciekawy,
bo nie nudzi się.
Najpierw bada, eksperymentuje,
potem z rodzinką ciasta piecze.
W wolnej chwili też maluje i duże domy z klocków buduje.

 


Wielkanocne zabawy twórcze Laury i IgoraMaciej pracuje od samego rana,
sieje nasionka dla zdrowego odżywiania,
w wolnej chwili mamie na gitarze przygrywa
i wiosenne porządki w domu zaczyna.
Zabawa Laury i Igora w domu - rysowanie na mące do wierszyka ,,Kurczątko''
Zabawy Zuzi, Oli z rodzeństwem i  Kuby w domu .Piosenki do wspólnego śpiewania w języku angielskim:)

- Hello Hello How Are You


The Pinocchio
Propozycje  zabaw, zadań dla rodziców i dzieci w domu

Zachęcamy rodziców i dzieci do skorzystania z propozycji naszych zabaw i zadań, które pozwolą wypełnić czas w domu. Proponujemy czytanie znanych wierszy, zabawy twórcze matematyczne, badawcze, ruchowe, które uspokoją, rozwiną sferę emocjonalną, koordynację wzrokowo-ruchową, manualną Państwa dzieci. Życzymy ciekawych zabaw mimo trudnego czasu.

                                                                                     Wychowawczynie z grupy konwaliowej

  1. Zachęcamy do przeczytania dziecku wiersza Juliana Tuwima „Lokomotywa”, *swobodne wypowiedzi o treści, umiejętne zapamiętanie i wymienianie przez dziecko co było w wagonikach, ćwiczenia dźwiękonaśladowcze: odgłosy  pociągu ( dzieci powtarzają za rodzicem) „buch, uch, puff, uff

*zabawa twórcza „Pociąg z wagonikami”- rodzic z dzieckiem rysują na dwóch kartkach pociąg z wagonikami , kolorują kredkami. Sklejamy kartki razem tworząc wagoniki

*zabawa matematyczna „ Towar w wagonikach”- wykorzystujemy wcześniej wykonany rysunek pociągu z wagonikami, układanie klocków do wagoników, rozpoznawanie kolorów wagoników, np.ile klocków jest w wagoniku czerwonym, zielonym itp. przeliczamy do 5, porównywanie ilości klocków w wagonikach: mniej, więcej, układanie klocków przez dziecko ( rodzic wymienia :połóż klocek „na wagoniku”, pod wagonikiem”, z przodu wagonika, „obok wagonika”.

 2. Zabawy badawcze ( wykorzystujemy produkty z kuchni, słoiki, wodę)

     * „Co się rozpuszcza w wodzie, a co się nie rozpuszcza?”- do słoików wlewamy taką samą   ilość wody, dziecko miesza różne produkty przygotowane przez rodzica,np. cukier, sól, mąka, kaszka manna, bułka tarta, herbata liściasta, kawa, płatki owsiane itp., dziecko liczy w ilu szklankach się produkty rozpuściły, a w ilu nie.

   - Można wykonać potem pracę twórczą z dzieckiem z wykorzystaniem produktów „Zaczarowany świat”- wspaniale rozwija pomysłowość i kreatywność dziecka

     * „ Co pływa , a co tonie w wodzie?”- wykorzystujemy garnek z wodą, dziecko wrzuca przygotowane przedmioty przez rodzica,np. klucz, piórko, wata, gąbka, korek, nakrętka, materiał, papierek po cukierku, kredka itp.

- Można później wykonać z dzieckiem łódkę z łupiny po orzechu lub nakrętkę, wkładamy do środka plastelinę, wykałaczkę z żaglem z papieru – wyścigi łódek  rodziców i dzieci na dywanie ( pstrykamy palcami w  łódkę)

     *  „Kolorowe instrumenty”- przygotowujemy słoiki z różną ilością wody, farby, uczymy dzieci tworzyć nowe kolory po zmieszaniu dwóch barw, dzieci lubią same coś odkrywać i tworzyć,np. dziecko miesza barwę ( żółtą i niebieską- otrzymujemy kolor zielony, czerwona i żółta – pomarańczowy, czerwony i niebieski- fioletowy,  biały i czerwony – różowy. Potem wspólnie z dzieckiem tworzymy orkiestrę na słoiczkach z wykorzystaniem łyżeczki. Dziecko, rodzic  wygrywa  melodię na słoiczkach.

3. Zabawy z klamerkami – tworzenie różnych ciekawych postaci, pojazdów z klamerek, wykorzystanie gazety do tworzenia małych kulek papierowych ,chwytanie kulek tylko przy użyciu klamerki tworzenie obrazków według pomysłów dziecka – doskonałe ćwiczenie na sprawność dłoni dziecka

4.Zachęcamy do przeczytania literatury dziecięcej Stanisława Jachowicza „Chory kotek

Rodzice zadawają pytania dziecku dotyczące treści, jak należy zachowywać się , gdy jesteśmy chorzy. Zabawa w kąciku lalek, misiów z dzieckiem zajmujemy się chorymi lalkami, misiami.Zabawa twórcza „Kotek” – dziecko wykonuje z plasteliny kotka lub masy solnej ( należy zmieszać mąkę, sól, wodę, aż powstanie masa do lepienia)

5. Zabawy ruchowe z gazetami ( na dywanie , bez papci) rodzice i dzieci zabierają jedną kartkę z gazety, można włączyć muzykę , którą lubi dziecko: zabawa ruchowa „Parasolki”- dzieci z rodzicami chodzą dywanie  trzymając gazetę nad sobą zabawa orientacyjno- porządkowa „Dzieci na spacer- dzieci do domu”- rozkładamy gazetę- domek , dzieci stoją na gazecie, na hasło „dzieci na spacer”- dzieci schodzą z gazety i biegają na palcach na dywanie, a na hasło „dzieci do domu”- wracają na gazetę. zabawa „Zaczarowane kule”- dzieci siadają na dywanie, plecy proste , dzieci próbują stopami zgnieść gazetę w kulkę, zabawa „Chwytaj kulę”- rodzice i dzieci siadają naprzeciwko siebie i rzucają kulkę, chwytamy ręką, potem rzucamy stopami. Zabawa ruchowa „Rzucaj do kosza-rodzic ustawia kosz w pewnej odległości, robimy zawody , kto więcej trafi kulek do kosza.Zabawa ruchowaDroga „- układamy drogę z kulek gazetowych , próbujemy po niej przejść. Za wszystkie wykonane zadania należy pochwalić dziecko, przygotować  nagrodę.

 


"Dzień kobiet"

Serdeczne podziękowania dla rodziców za upominki dla dziewczynek i chłopców.


 "Wielkopolskie rękodzieła"

W naszej grupie dzieci szczególnie lubią uczestniczyć w zajęciach artystycznych, gdzie mogą rozwijać swoją kreatywność i współdziałanie w zespole. Dlatego zaprosiliśmy na zajęcia mamę Macieja - panią Małgosię, która wprowadziła nas w sztukę regionalną, gdzie dawniej wszystkie ozdoby wykonywane były własnoręcznie. Dzieci miały możliwość tworzenia materiałowych tulipanów. Poprzez wspaniałą zabawę kształtowały swoją sprawność manualną, skupienie. Zajęcia miały na celu również przybliżyć sztukę z Wielkopolski w ramach realizowanego projektu "Piękna nasza Wielkopolska".

Serdeczne podziękowania dla pani Małgosi za niezwykle kreatywną  i twórczą zabawę .
DZIEŃ BABCI I DZIADKA

"Dziś dla babci słońce mamy

i całuski dla dziadziusia,

dziś życzenia wnuczek składa

i piosenki śpiewa wnusia......."  

W dniu 20 stycznia w naszej grupie odbyło się przedstawienie dla babć i dziadków. Wnuki zaprezentowały dla swoich babć i dziadków wierszyki, piosenki i tańce. Następnie wręczyły swoim kochanym gościom prezenty. Ten dzień upłynął nam w rodzinnej , pełnej ciepła atmosferze, bo przecież nikt nie ma w sobie takich pokładów cierpliwości, uczuć jak babcia i dziadek dla swojego wnuka, wnuczki.

Serdeczne podziękowania dla rodziców za pomoc w przygotowaniu uroczystości.Przedstawienie  "Boże Narodzenie najpiękniejszy czas...."
 
           W dniu 20 grudnia odbyło się przedstawienie dzieci, które w strojach gwiazdeczek i mikołajów zaprezentowały kolędy, pastorałki i tańce dla rodziców . Tym samym przybliżając  zwyczaje i tradycje Świąt Bożego Narodzenia. Atmosfera świąteczna przepełniła całą salę,  a dzieci za swój występ artystyczny otrzymały gromkie brawa. Potem składaliśmy sobie życzenia świąteczne, a dzieci wręczyły rodzicom wykonane przez siebie renifery.
 Serdeczne podziękowania dla rodziców za przygotowanie poczęstunku.


Przygotowujemy się do Świąt Bożego Narodzenia


Ubieramy choinkę

"Kuchcikowo"
W naszej grupie szczególnie zwracamy uwagę na  zdrowe odżywianie, dlatego wykonaliśmy pyszne, pełne witamin sałatki owocowe i surówki marchewkowe. Na zajęciach kulinarnych pamiętaliśmy o zasadach bezpieczeństwa podczas korzystania z akcesoriów kuchennych."Zabawy jesienne"

   W dniu 19.10.2019r. dzieci z grupy "konwaliowej" wraz z dziećmi z grupy "leśnej polana" uczestniczyły w zabawach jesiennych.Po wspólnym powitaniu na sali, dzieci udały się na plac przedszkolny w celu wytropienia ukrytych kopert z różnymi zadaniami .Po poprawnym wykonaniu zadania, dzieci otrzymywały kartonik z literką.Na koniec dzięki pomocy starszaków ułożyły hasło :jesień. Następnie dzieci przystąpiły do wykonania pracy plastycznej "Sowa". Miały do dyspozycji różnorodne materiały wraz z liśćmi , które nazbierały w ogrodzie przedszkolnym. Powstałe prace były bardzo kreatywne i kolorowe. Spotkanie zakończyło się pamiątkowymi zdjęciami.


"RUCH TO ZDROWIE"

"W zdrowym ciele, zdrowy duch,

ten kto ćwiczy ten jest zdrów..."
Wykonywanie różnych ćwiczeń gimnastycznych sprawia dzieciom mnóstwo radości, poczucie spełnienia i piękne, zdrowe ciało.
Dlatego zaprosiliśmy na nasze zajęcia mamę Oli - panią Sylwię, która wprowadziła dzieci w świat zabaw ruchowych z wykorzystaniem sprzętu sportowego. Dzieci wykonywały wszystkie ćwiczenia bardzo dokładnie, słuchały poleceń gościa. Dzięki takim zabawom ruchowym dzieci nauczyły się wytrwałości w dążeniu do celu, pokonywaniu własnych słabości i wiary we własne możliwości. Na zakończenie dzieci wykonały dla pani Sylwii kolorowe serca w podziękowaniu za ciekawe zajęcia.
Serdeczne podziękowania dla pani Sylwii za zaangażowanie w życie grupy i przeprowadzenie zabaw sportowych. 

  DZIEŃ CHŁOPCA

 

   Serdeczne podziękowania dla rodziców za wspaniałe prezenty dla chłopców i dziewczynek."Bezpieczna droga do przedszkola - poznajemy zasady ruchu drogowego"

W naszej grupie we wrześniu rozpoczęliśmy cykl zajęć  związany z bezpieczeństwem na drodze. Dzieci na początku zapoznały się z znakami drogowymi, sygnalizacją świetlną, zachowaniem na pasach, jezdni, a także poznały zagrożenia wynikające z niewłaściwego zachowania się na ulicy.
Nasza sala zmieniła się w małe skrzyżowanie, ze znakami drogowymi, gdzie dzieci wykorzystując auta, wózki mogły poczuć  się jak prawdziwi uczestnicy ruchu drogowego. Jednak najbardziej swoje umiejętności mogły sprawdzić podczas wyjścia na skrzyżowanie w pobliżu naszego przedszkola, gdzie obserwowały ruch pojazdów i pieszych. Dzieci wykonywały również prace twórcze "Znam znaki drogowe".
"Nasze pierwsze dni w przedszkolu...."

Dzieci pełne wrażeń i przygód, jakie przeżyły w różnych zakątkach Polski wróciły po wakacjach do przedszkola i pań. W naszej grupie zapoznaliśmy się z nową salą, kącikami zainteresowań. Przywitaliśmy również nowego kolegę Bartka, któremu życzyliśmy wspaniałych zabaw z nami i wielu przyjaciół. Każdy dzień przynosi nam wiele atrakcji, ponieważ wspólnie bawimy się w nowych kącikach zainteresowań, lubimy zabawy z chusta animacyjną. Najważniejszy jest dla nas "Kodeks grupy" , który staramy się przestrzegać każdego dnia.

M.Rybak, A. Mielcarek
Galeria Zdjęć